Menu

2018 Zlatá stuha / nominace

zlata stuha logo 600


ZLATÁ STUHA / THE GOLDEN RIBBON / 2018 / NOMINAČNÍ LISTINA, VÍTĚZNÉ KNIHY A AUTOŘI

Výroční cena české sekce IBBY udělovaná nejlepším autorům, překladatelům a ilustrátorům knih pro děti a mládež. Soutěž vyhlašují a pořádá Česká sekce IBBY ve spolupráci s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí překladatelů a Památníkem národního písemnictví.

NOMINAC:

ZLATÁ STUHA / THE GOLDEN RIBBON / 2018 / NOMINAČNÍ LISTINA

Výroční cena udělovaná nejlepším autorům, překladatelům a ilustrátorům knih pro děti a mládež. Soutěž vyhlašují a pořádají Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví.

1 / LITERÁRNÍ ČÁST
Porota: Tamara Bučková, Radomíra Hubálková, Petr Matoušek, Milena Šubrtová

BELETRIE PRO DĚTI

Bylum nebylum (Pikola)
Autorka: Daniela Fischerová
Ilustrátorka: Jitka Petrová

Dům číslo 226 (Běžíliška)
Autorka: Jana Šrámková
Ilustrátorka: Andrea Tachezy

H2O a tajná vodní mise (Abramis)
Autor: Petr Stančík
Ilustrátorka: Galina Miklínová

Maja a Kim (Meander)
Autorka: Iva Mrkvičková
Ilustrátorka: Tereza Ščerbová

BELETRIE PRO MLÁDEŽ

Kdo zabil Snížka? (Host)
Autorka: Petra Soukupová
Ilustrátorka: Tereza Ščerbová

Příručka mladého hledače (Paseka)
Autorka: Eva Prchalová
Ilustrátorka: Eva Koťátková

Transport za věčnost (Baobab)
Autor: František Tichý
Ilustrátor: Stanislav Setinský

Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (Baobab)
Autorka: Olga Černá
Ilustrátor: Miroslav Šašek
 
LITERATURA FAKTU A UMĚLECKONAUČNÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Jak vznikl film – výlet do světa filmové archeologie pro malé i velké (Argo)
Autorka: Tereza Czesany Dvořáková
Ilustrátor: Nikkarin

Molière – 7 převyprávěných her v historických souvislostech (Vyšehrad)
Autorka a ilustrátorka: Renáta Fučíková

Pikunikku – japonský piknik (Labyrint)
Autorka: Monika Baudišová
Ilustrátorka: Monika Baudišová

Řez kočkou (Běžíliška)
Autoři: Robin Král, Šárka Svobodná, Tereza Vostradovská
Ilustrátorka: Tereza Vostradovská
 
TEORIE A KRITIKA UMĚNÍ (LITERATURY) PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Do soutěže nebyla přihlášena žádná kniha.


2 / VÝTVARNÁ ČÁST
Porota: Marie Kohoutová, Saki Macumoto, Pavel Beneš

KNIHY PRO MLADŠÍ DĚTI

Bratři v poli (Běžíliška)
Autorka: Jana Šrámková
Ilustrátorka: Markéta Prachatická
Grafická úprava: Barbora Toman Tylová

Dům číslo 226 (Běžíliška)
Autorka: Jana Šrámková
Ilustrátorka: Andrea Tachezy
Grafická úprava: Anežka Hrubá Ciglerová

Každý bulí nad cibulí (Paseka)
Autorka: Ester Stará
Ilustrátor: Milan Starý
Grafická úprava: Carton Clan

Robinson (Labyrint)
Autor a ilustrátor: Petr Sís
Grafická úprava: Charles Kreloff a David Saylor

KNIHY PRO STARŠÍ DĚTI A MLÁDEŽ

Buenos Aires, kotě (Pikola)
Autorka: Stanislava Reschová
Ilustrátorka: Eva Sýkorová-Pekárková
Grafická úprava: Daniela Danielová

H2O a tajná vodní mise (Abramis)
Autor: Petr Stančík
Ilustrátorka: Galina Miklínová
Grafická úprava: Carton Clan a Galina Miklínová

Kdo zabil Snížka (Host)
Autorka: Petra Soukupová
Ilustrátorka: Tereza Ščerbová
Grafická úprava: Martin T. Pecina

Na útěku (Labyrint)
Autor: Marek Vadas
Ilustrátorka: Daniela Olejníková
Grafická úprava: Studio Limb

LITERATURA FAKTU PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Jak vznikl film (Argo)
Autoři: Tereza Dvořáková a František Týmal
Ilustrátor: Nikkarin
Grafická úprava: Martin Radimecký

Jino taje (Meander)
Autor a ilustrátor: Petr Nikl
Grafická úprava: Zdeněk Macháček

Molière: 7 převyprávěných her v historických souvislostech (Vyšehrad)
Autorka a ilustrátorka: Renáta Fučíková
Grafická úprava: Filip Heyduk

Velká indiánská kniha (Mladá fronta)
Autor a ilustrátor: Lubomír Kupčík
Grafická úprava: Michal Chodanič

VÝTVARNÝ POČIN

Panáček (Baobab)
Autor: Vojtěch Mašek
Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
Grafická úprava: Juraj Horváth
 

3 / PŘEKLADOVÁ ČÁST
Porota: Dominika Křesťanová, Alena Pokorná, Martina Knápková, Jitka Jindřišková

BELETRIE PRO DĚTI

Deset malých slanečků (Argo)
Autor: Wolf Erlbruch
Překlad z němčiny: Radek Malý

Ztracený princ Margarín (Pikola)
Autoři: Mark Twain, Philip Stead
Překlad z angličtiny: David Petrů

Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (Host)
Autorka: Justyna Bednareková
Překlad z polštiny: Michala Benešová
 
Strom přání (Albatros)
Autor: William Faulkner
Překlad z angličtiny: Hana Zahradníková

BELETRIE PRO MLÁDEŽ

Brouk Řehořík (Argo)
Autor: Vladimir Tumanov
Překlad z angličtiny: Klára Kolinská

Dům, ve kterém... (Fragment)
Autorka: Mariam Petrosjanová
Překlad z ruštiny: Konstantin Šindelář

Warren XIII. a Vševidoucí oko (Paseka)
Autorka: Tania Del Rio
Překlad z angličtiny: Barbora Punge Puchalská

LITERATURA FAKTU PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Profesor Astrokocour – hranice vesmíru (Labyrint/Raketa)
Autor: Dominic Walliman
Překlad z angličtiny: Richard Podaný

Tvořivá knížka o přírodě (Pikola)
Autoři: Nicole van Borkulo a Geert Jan Roebers
Překlad z nizozemštiny: Petra Martínková
 

4 / KOMIKSOVÁ ČÁST
Porota: Martin Šinkovský, Lucie Lomová, Lukáš Růžička

Porota se rozhodla žádný z navržených titulů na cenu nenominovat.